Projekt - Centrum služeb a komunitní centra SPCCH v ČR, z. s.
Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, z.s. (SPCCH v ČR, z.s.) organizačně a metodicky vede Centrum služeb SPCCH, které propojuje celorepublikovou síť 228 specifických (okresních a základních) organizací a klubů: kardiaků, diabetiků, lidí s roztroušenou sklerózou, respiračními chorobami, onkologickými onemocněními, a dalších skupin zdravotně postižených osob. Cílem Centra služeb SPCCH je administrativní a organizační zabezpečení fungování celorepublikové sítě pobočných spolků SPCCH. Pravidelná komunikace s pobočkami zajišťuje správné fungování a koordinaci organizace SPCCH. Síť poboček je vedena a podporována Centrem služeb tak, aby mohla poskytovat své činnosti a aktivity svým členům cílové skupiny (senioři a osoby postižené civilizačními chorobami).
Výstupy projektu v roce 2023:
- fungující síť 228 pobočných spolků SPCCH po celé ČR
- koordinace, porady a pravidelná podpora pěti Komunitních center
- správa a aktualizace webových stránek pracovníky Centra služeb, vedení interní databáze, provádění změn v registracích spolků
- 5 workshopů pro zástupce organizací SPCCH
- 6 počítačových kurzů na PC a mobilních zařízeních (4x osobně, 2x online)
- celostátní sjezd SPCCH v ČR,z.s.
- proběhla zasedání volených orgánů - 2x zasedání Republikového výboru a Výkonné rady
Komunitní centra fungují 2002 - 2023, jedná se o pět odborně vedených komunitních center:
Cílovou skupinou komunitních center jsou osoby s civilizačními chorobami a senioři, představují ji zejména lidé s:
- kardiovaskulárními chorobami
- diabetem
- onkologickými chorobami
- alergiemi a respiračními chorobami
- roztroušenou sklerózou
- osoby po CMP
- postižení vertebrogenním syndromem
- postižení s chorobami zažívacího traktu.
- cíleně se zaměřujeme na potřebnou podporu starších seniorů.
Činnost komunitních center zahrnuje poskytování zdravotněsociálních aktivit a služeb cílové skupině a jejím blízkým s ohledem na zdravotní a sociální specifika. Činnost komunitních center napomáhá k důstojné integraci cílové skupiny do společnosti. Centra se zaměřují na poskytování poradenství, právní pomoci a obhajobu práv klientů, osobní pomov klientům v různých formách (doprovod k lékaři, na úřady, donesení nákupu apod.), půjčování rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, klubovou činnost, práci na PC, odborné přednášky a besedy s lékaři, cvičení s prvky jógy a vycházky, cvičení koordinace a tréninky paměti, rukodělnou činnost, taneční pro seniory, netradiční zábavné a sportovní soutěže pro postižené. V době pandemie covid-19 komunitní centra byla v online spojení se svými klienty.
Hlavním záměrem je občany postižené civilizačními chorobami a jejich sociální okolí podporovat při prosazování jejich práv a zájmů, usnadňovat jejich kontakt a vztahy s místním společenstvím, začlenit takto znevýhodněné občany do místního společenství, předcházet jejich sociálnímu vyloučení a tím i trvale zvyšovat kvalitu jejich běžného života.
Za podporu projektu děkujeme Úřadu vlády ČR.
Sdílet na facebook