Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, z.s. (SPCCH v ČR, z.s.) organizačně a metodicky vede Centrum služeb SPCCH, které propojuje celorepublikovou síť 240 specifických (okresních a základních) organizací a klubů: kardiaků, diabetiků, lidí s roztroušenou sklerózou, respiračními chorobami, onkologickými onemocněními, a dalších skupin zdravotně postižených osob.
Okresní organizace (OO) jsou zřizovány na úrovni okresu a mají plnou právní subjektivitu. OO spolupracují se ZO a dalšími právnickými i fyzickými osobami zabývajícími se péčí o zdravotně postižené, zajišťují vybrané sociální a rehabilitační služby, zřizují a organizují činnost klubů a jiných zájmových skupin v rámci okresu atd.
Základní organizace (ZO) jsou základní organizačním článkem SPCCH. Zřizují se na úrovni obce a mají plnou právní subjektivitu. Základní organizace zjišťují konkrétní problémy zdravotně postižených občanů, iniciují jejich řešení a obhajují konkrétní zájmy zdravotně postižených občanů. Seznamují zdravotně postižené občany s právními předpisy, s novými typy protetických, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, s programy zdravotní, pracovní a sociální rehabilitace, rekvalifikace a rekondice. Dále zajišťují vybrané sociální a rehabilitační služby.
Komunitní centra (KC) jsou od roku 2002 koordinována Centrem služeb SPCCH v ČR, z.s. Projekt komunitních center v současné době zahrnuje komunitní centrum v Kladně, Příbrami, Pelhřimově, Havířově a v Litoměřicích. Jedná se o odborně vedená centra, která nabízejí pravidelné sociálně-zdravotní služby pro osoby s civilizačním onemocněním a seniory. Činnost komunitních center zahrnuje např. osobní pomoc postiženým v různých formách (doprovod k lékaři, na úřady, donesení nákupu apod.), cvičení s prvky jógy, cvičení koordinace a trénování paměti, přednášky a besedy s lékařem, pravidelné měření krevního tlaku, zájmové a klubové činnosti, taneční pro seniory atd.
Dokumenty ke stažení:
Stanovy SPCCH v ČR, z.s. - PDF | Statutární zástupci organizace |
Logo SPCCH ke stažení
Odkazy