Zážitky z akcí
Listopadové aktivity SPCCH Jirkov.
5.11.2024 jsme byli celý den na cestách. Plný autobus našich
členů se vydal na výlet . Nejprve jsme navštívili Vodní hrad
v Budyni, pak jsme poobědvali v malé hospůdce. Po obědě to
chtělo pivečko. A tak jsme se vydali, jako správní Češi, za pivečkem do rodinného pivovaru Zichovec v Lounech.
Zde nás čekala ochutnávka několika druhů piv, které se tu vaří
a následně i prohlídka prostor, kde se zlatavý mok vyrábí.
Počasí nám opět přálo, výlet se vydařil a my se v podvečerních
hodinách vraceli spokojeni domů bohatší o nové zážitky.
12.11 se 42 členů naší organizace zúčastnilo brigády na zámku Červený Hrádek. Čekalo nas hrabání listí, sběr popadaných věrví
a úklid okolí zámku. Při práci nás provázela dobrá nálada a tak
nám šla práce rychle od ruky. Přestože jsme Svaz postižených civilizačními chorobami, ani těmto aktivitám se nevyhýbáme
a kdo jen trochu může, rád pomůže dobré věci. A tak díky všem
uúčastněným.
19.11 se konalo společné posezení členů organizace v klubovně Sboru dobrovolných hasičů, které se koná pravidelně kažkých 14 dní. Jak je vidno – nezahálíme.
Za organizaci SPCCH Jirkov
členka výboru Anna Kučerová.
27.8.2024
Ozdravný pobyt v Konstantinových lázních.
Členové SPCCH Jirkov vyjeli na ozdravný a poznávací pobyt do malebných Konst. lázní. týdenní pobyt
Jsme využili částečně k pohybovým aktivitám – vycházkám po okolí, návštěvám bazénu a wellness v nedalekém lázeňském domě. Mimo to při každém pobytu navštěvujeme kulturní a zajímavá místa naší země. A tak jsme měli možnost strávit příjemné odpoledne v parku Boheminium v Mariánských lázních, navštívit klášter v Kladrubech a v Teplé. Zajímavé byly exkurze s ochutnávkou do Bohemie ve Starém Plzenci a do pivovaru Chodovar, kde jsme ochutnali místní pivo a poseděli v unikátní restauraci Ve Skále. Jeden den jsme věnovali návštěvě historického města Žlutice. Průvodce v místním muzeu nás provedli historií Žlutic, zajímavou expozicí muzea s unikátním žlutickým kancionálem – národní kulturní památkou. Výlety se nám líbily a zbylé volné chvíle si užíval každý podle svých představ. Vrátili jsme se zotavení a odpočatí a budeme se těšit na příští pobyty.
Členka spcch M. Horská
9.1.2023
Příjemné vykročení do nového roku 2023.
Hned 2.ledna vyjela skupina 16ti členů ZO SPCCH Jirkov na týdenní léčebný pobyt do lázní Klášterec nad Ohří.
Ubytováni jsme byli v pěkném prostředí lázeňského domu Evženie, kde jsme obsadili celé 1.patro. Přestože jsem mnohokrát byla v okolních venkovních prostorách lázní při příležitosti každoročního konání netradiční olympiády, vnitřní prostory lázeňského domu mne překvapily. Krásná vánoční výzdoba, krásně a vkusně vymalované chodby, pokoje i ostatní prostory domu, moderní koupelny, výtah.
Během pobytu jsme měli možnost všichni navštívit bazén, saunu, solnou jeskyni. Nechyběly ale ani tradiční lázeňské procedury jako perličková a přísadová koupel, masáže nebo parafín. Měli jsme i možnost přikoupení i jiných lázeňských procedur jako je baňkování nebo lymatická masáž apod. Z vlastní iniciativy jsme dokonce i každé ráno v 7 hodin měli ranní rozcvičku pod vedením jedné z našich členek Andulky Skalické.
Počasí nám celkem přálo, takže jsme společně, ale i v menších skupinkách, absolvovali několik procházek zámeckým i lázeňským parkem nebo městem.
Velkou výhodou pobytu bylo, že jsme mohli jít v županu a bačkorách na jednotlivé procedury. Týden utekl jak voda a my se všichni spokojeně vraceli domů s novými zážitky a hlavně posíleni energií do dalšího roku našeho života.
A za to vše děkujeme najen zaměstnancům lázní, ale hlavně vedení naší ZO SPCCH panu Josefu Tamášovi, jeho ženě Karle ale i synovi Michalovi, kteří nám tento pobyt zajistili.
Za členy ZO SPCCH Jirkov
Anna Kučerová.
13.7.2022
Rychlá odpověď
14.7.2021
Výlet Hurvínkem.
Ve středu 14.7.2021 v 8.00hod z hlavního nádraží v Chomutově a v 8.15 z nádraží Jirkov u Kauflandu vyrazila skupina 41 lidí organizace SPCCH Jirkov pod vedením Josefa a Michala Tamáše vlakem zvaným Hurvínek do Kopist u Mostu, kde členové organizace navštívili Podkrušnohorské technické muzeum se zaměřením na hornictví.
Už jízda motoráčkem byla prvním malým dobrodružstvím, neboť "Hurvínek" jel tratí velmi
zřídka používanou a připomínal jízdu zeleným tunelem, neboť porost kolem tratě byl opravdu
přebujelý.Když jsme dorazili na místo - přímo do areálu muzea, už na nás čekal ředitel muzea Zbyněk Jakš , který nás přivítal a stručně nás seznámil s tím, co nás čeká. Pak jsme byli rozděleni do dvou skupin a už se nás ujali dva průvodci muzea. Prohlídka skanzenu hornictví
trvala 2 - 2,5 hodiny. Při prohlídce jsme shlédli různé expozice od řetízkové šatny, kde se horníci převlékali a připravovali na práci pod zemí, přes lampárnu, kde fasovali masky, lampy, detekční přístroje a identifikační známky, které zajišťovaly přehled, kolik horníků sfáralo pod zem. Dále jsme pokračovali do simulované štoly, kde jsme měli možnost vidět spoustu těžební techniky, dopravních zařízení a přístrojů.
Nechyběla ani expozice měřičství, výstavní galerie , důlní lokomotivy, povrchová důlní mechanizace i ojedinělá výstava těžebních velkostrojů. Ke shlédnutí byl i evropský unikát - opravený parní těžební stroj z roku 1891.
Byl zde i prostorový model hlubinného hnědouhelného dolu "Pluto", který připomíná výbuch na tomto dole 3.9.1981 kde zahynulo
65 havířů a záchranářů. Bylo zde ještě mnoho
zajímavých expozic, které mapovaly , jak se těžilo a někde ještě těží uhlí hlubinným způsobem.
Nejzajímavější však asi pro všechny účastníky byla jízda drážním vlakem- je to vlastně světový unikát- simulovanou důlní chodbou dlouhou 300m. Všechny expozice muzea mají připomenout těžbu uhlí v hlubinných dolech a těžkou a namáhavou práci horníků v našem kraji. Můj otec byl jedním z nich.Na úplný závěr jsme si v areálu opekli vuřty na připraveném ohništi a pak už nás čekala jen zpáteční cesta "Hurvínkem" domů. Výlet se velmi vydařil, počasí nám také přálo a tak nezbývá jen poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na tak pěkném dni.
Budeme mít opět na co vzpomínat.
Za základní organizaci
Svaz postižených civilizačními chorobami Jirkov
Anna Kučerová.
1.6.2021
Návrat k normálu ?
Rozvolnění omezení, související s epidemií koronaviru, uvítalo
48 členů základní organizace Svazu Postižených Civilizačními Chorobami (SPCCH) JIRKOV společnou akcí.
1.6.2021 jsme navštívili Jirkovské podzemí. Průvodce
nás provedl spletitými chodbami a sklepy a poutavě dopnil prohlídku historií tohoto díla.
Dále jsme navštívili informační centrum, multimediální expozici města a muzeum hasičství.
Zdatnější členové vystoupali na městskou věž.
Pěkné počasí jim umožnilo nádherný výhled na město a okolí.
5.11.2019 Ráno v 7:47 hodin se skupina třiceti dvou členů naší organizace vydala z vlakového nádraží Jirkov,
vlakem českých drah, do obce Perštejn a odtud se vydala na zříceninu hradu Perštejn.
Poté jsme si prohlédli místní pivovar s restaurací, kde jsme ochutnali pivo Chalupník.
Byl to další vydařený den plný pohybu, poznání, zábavy a pohody.
10.září autokarový zájezd za poznáváním západních Čech.
Navštívili jsme národní přírodní rezervaci SOOS, která leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní.
Projeli jsme se muzejní úzkorozchodnou dráhou KATEŘINA o rozchodu 600 milimetrů, kterou se přepravovaly keramické jíly a písky těžené v okolí.
Také jsme navštívili tři místní muzea .
SOOSká oblast představuje rozsáhlá rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý.
Na trase naučné podlážkové stezky rezervace, jsme v akci CIVILKY ušli celkem 1,8 km trasy.
Dalším cílem byl jeden z nejstarších hradů v Čechách hrad VILDŠTEJN ve Skalné.
Kouzelné prostředí hradu, nádherné expozice interiéru, muzeum hasičské techniky a STŘEDOVĚKÁ HODOVNA s chutným jídlem - to byla zlatá tečka za dobře prožitým dnem všech účastníků zájezdu naší organizace.
Dne 16.4.podnikl náš ,,klub" poznávací zájezd do Koněpruských jeskyní a na zámek Nižbor. Zájezd organizoval a vedl p. Tamáš. Zúčastnilo se 48 členů
Domů jsme odjížděli asi v 16 hod. Zájezd se všem líbil a byli jsme s ním spokojeni.
SPCCH Jirkov
Projekt Rozchodíme civilky
V programu poznávání okolí Jirkova jsme se v úterý 4.6.2019 dopoledne , za pěkného letního počasí, vydali na pěší tůru z Pezionu Bremen na znovu zpřístupněnou Jirkovskou přehradu.
Jirkovská přehradní nádrž leží v Telčském údolí a je napájena z řeky Bílina.
Je zdrojem pitné vody, která je jedna z nejkvalitnějších v České republice.
Výlet se nám vydařil a skupina nadšených členů naší základní organizace zdolala
celkem 11,5 kilometrů v nádherném prostředí přehrady a okolí.
Sdílet na facebook