Výstava Megabrouci 2024
Několik nás, které neodradilo ani velmi nepříznivé „ledové“ počasí, se vydalo na prohlídku unikátní výstavy „Megabrouků“, umístěné v pavilonu na brněnském výstavišti. Na této výstavě jsou představeni zástupci hmyzí populace, tak jak jsme je ještě nikdy nemohli vidět. Jsou to extrémně zvětšené jednotlivé druhy hmyzu, vypracované do nejmenších detailů. Našli jsme tu obří včelu medonosnou, dvoumetrového mravence lesního, obří blechu, komára pisklavého i kobylku, zvětšení některých dosahuje až pětimetrové délky, váhy 1 tuny, prostě neuvěřitelné. Dokonce jsme si mohli poslechnout i broučí zvuky.
O tuto unikátní výstavu se postaral tým Michala Olšiaka, po dobu 10 let trvala titěrná práce, nelze si ani představit úsilí vydané na každý detail, zhotovení více než 20 exemplářů si vyžádalo velmi mnoho trpělivosti tvůrců. Přitom vytvoření „megabrouků“ původně vzniklo ve fantazii sochaře Olšiaka ze Žďáru nad Sázavou.
Na zemi představuje hmyz nejrůznorodější skupinu, vyskytuje se tu už více než 350 milionů let. Řada rostlin i živočichů je na hmyzu závislá. I při jejich malé velikosti jsou to fascinující stvoření (jak pro koho). Je popsán, přibližně milion druhů, ale kdo ví, kolik jich ještě zůstává nepopsaných.
Bzučivka zlatá je nádherně zbarvená moucha zářící jako drahokam všemi barvami. Zajímavé je, že samečci mají rádi květiny a jejich nektar, oproti tomu samičky se vyžívají ve vůni hnijícího masa, kam kladou vajíčka ve velkém množství. Bzučivka létá velkou rychlostí, je hbitá a je těžké ji chytit.
Včeličky jsou pro náš život velice důležité, získáváme od nich sladký med, kterému málokdo odolá. Včely žijí na této planetě od pradávna, jsou důležité pro pokračování života rostlin. Příroda to má dobře zařízené vůní květů, barevností a nektarem láka včely, které při sběru svých potravin rostliny opylí. Včelstvo je dokonalé společenství, ve kterém každý člen má svou úlohu. V úlu vládne matka a spolu s ní tu žijí dělnice a trubci. Jestlipak víte, že pro nasbírání půl kila medu musí pracovat víc jak 500 včel celý život, přitom nalétají víc než 60 000 km a navštíví nejméně dva miliony květin.
Nosatec žaludový ve skutečnosti docela malinký brouček, který žije všude tam, kde jsou duby. Jeho nos může být delší než jeho tělo. Samičce nos slouží jako vrtací nástroj, jehož pomocí vyvrtá do čepičky žaludu dírku, do které naklade vajíčko. Vylíhnutá larvička sežere celý vnitřek žaludu, provrtá se ven, na zemi se zahrabe do hlíny, zakuklí se a většinou až příští rok se vylíhne nový nosatec.
Na této jedinečné výstavě jsme si prohlédli více než dvacet zvětšených modelů z hmyzí říše. U každé hmyzí „potvůrky“ je naučný text, který podrobně popisuje nejenom jejich smysly, ale i další různé zajímavosti. Výstava je také doplněna o velkoformátové fotografie bezobratlých živočichů jižní Moravy.
Návštěvy této ojedinělé výstavy rozhodně nelitujeme, zůstane nám ještě dlouho plno dojmů, prostě nádherná, neuvěřitelná.
Šestimetrová socha Nosorožíka filipínského na Moravském náměstí v Brně.
Sdílet na facebook