Park miniatur 2019
Několik členek Klubu kardiaků se rozhodlo navštívit „Park miniatur“ a bystřické Muzeum. Počasí nám přálo, sluníčko se usmívalo a začínal příjemný den. Cestou přes „Pohádkovou alej“ nás provázely dřevěné sochy pohádkových postav. Permoník, Ježibaba, Hastrman, Polednice, Bílá paní, Čert a další pohádkové příšerky.
Některé z nás „ty zdatné“ překonaly vyvrácené stromy, přešly přes rozbitý most i most lanový.
V bystřickém Parku miniatur rostou pod rukama výtvarníka a modeláře pana Zdeňka Brachtla historické stavby v travnatém údolíčku s potokem, který připomíná tok řeky Svratky. Středověké památky v parku budou a některé už jsou, zhotoveny tak, jak vypadaly v době 14. a 15. století. Jde o projekt městského muzea a celkem by jich tam mělo být kolem dvaceti.
Třímetrová betonová socha zubra od Michala Olšiaka střeží Pohádkovou alej a vstup do Parku miniatur. Zubr zde určitě není náhodou, je symbolem bystřického regionu a zubří hlava je vyobrazena také ve znaku města. K zubrovi se váže i místní pověst. Jedna z verzí uvádí, že po lesích v okolí hradu Zubštějna se potuloval divoký zubr, škodil lidem, mnoho jich zabil. Tehdejší markrabě vyhlásil odměnu pro toho, kdo kraj zubra zbaví. Uhlíř Vaněk mnohokrát zubra v lese potkal. Svůj život zachránil tím, že pokaždé vylezl na strom. Až jednou se ukryl ve své lesní boudě, zubr na něj stále dorážel. Zkusil mu podávat kousky chleba a kupodivu zubr se uklidnil, a on si tak zvíře ochočil. Podařilo se mu provléct nozrami houžev a přivedl ho na hrad Zubštějn. Za živé zvíře byl bohatě odměněn pozemky, hrady a vesnicemi. Na jednom vrchu si začal stavět hrad, kterému bylo dáno jméno Pernštejn a uhlíř a jeho potomci měli právo užívat jako rodový erb zubří hlavu s houžví v nozrách. Ve středověku pro šlechtické rody představovaly tyto pověsti jejich dávných předků důkaz urozenosti a starobylosti rodu, i když většinou se vůbec nezakládaly na pravdě.
Modely památek jsou začleněné do travnatého terénu. Některé výtvory hradů na první pohled nejsou poznatelné, jsou budovány v podobě, jakou měly, kolem 15. století. Obdivovaly jsme zmenšeniny někdejších hradů Čepička, Loučky, Lomnice, kláštera Porta Coeli, panského sídla v Černvíru, Zubštejna, ale z těchto mnohých hradů toho již v současnosti moc nezbylo.
Dokonce jsme si osobně popovídaly s modelářem panem Zdeňkem Brachtlem, který zrovna pracoval na zhotovení hradu Pernštejna.
Později jsme si prohlédly sbírky bystřického Muzea. Ve sklepních prostorách jsou předměty spojené s hornictvím, různé nářadí, přístroje, důlní svítidla, záchranářská technika apod. Také velice obsáhlá sbírka minerálů a hornin. Několik velkých akvárií se spoustou ryb, součástí jsou také staré rybářské potřeby.
V horním patře se nachází hospoda a byt sládka, stará školní třída i s kabinetem, ukázky starých řemesel, předměty na praní prádla a také je tu horácká světnička. Velice pěkné a zajímavé muzeum.
Sdílet na facebook