Čaj o páté duben 2024
Na dubnovém setkání „Čaj o páté“ nám Mgr. Stanislav Mihule z Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou povídal o barokním provedení našeho žďárského zámku a zámku Kuks. Zámek Kuks je barokní komplex lázní a špitálu s kostelem a kryptou, založený hrabětem F. A. Šporkem.
Protože se blížila „Noc čarodějnic“ magické datum 30. dubna, tak také něco z dávné historie našich předků. Od středověku se věřilo, že v určitý čas má magie silnější moc než jindy. Jednou z takových nocí je právě ta filipojakubská, je spojená s pálením čarodějnic a ochranou před zlými silami. Lidé věřili, možná stále i věří, že právě tuto noc vylétávají čarodějnice ze svých úkrytů a míří na sabat. Věřili, že ďábel čarodějnice používá ke svému zlověstnému trápení lidí na Zemi a proto měli potřebu se před nimi chránit. V předkřesťanských dobách se ženy tuto noc scházely a slavily svátek plodnosti. Dívky lákaly své mládence do lesa, potřebovali si je „vyzkoušet“. Neplatily manželské závazky, muži i ženy si sundali prstýnky a mohli se chovat jako svobodní. Květen patřil zasvěcování a milostným hrám. Pokud žena bude na prvního máje políbena pod rozkvetlou třešní, zůstane po celý rok krásná. Lidé také věřili, že této noci se otvírají jeskyně a cesty k pokladům. Odvážlivci v dřívějších dobách tuto noc chodili na opuštěná místa, protože tam prý bylo možno nějakou čarodějnici zahlédnout, lákadlem k podniknutí nebezpečné výpravy bylo, že během této magické noci lze nalézt poklady obrovské hodnoty. Troufnete si při pálení čarodějnic na něco takového? Každá zlatka dobrá, že. Jako ochranu před zlou mocí se používaly plameny ohňů, oheň má vše ochránit a očistit. Oheň je symbolem síly, energie, života a Slunce. Podle lidových zvyklostí měla snítka šeříku ochránit dům i majetek, šeřík se vysazoval před dvory, zahrady a stavení k vypuzení temných sil. Květy šeříku se zdobilo obydlí. Čarodějnice podle pověr, škodily nejen lidem, ale i dobytku, drůbeži, proto se před práh stavení či maštale pokládaly hromádky větviček s trny, nad dveře se věšely byliny jako černobýl, větvičky lípy, květy petrklíče. Na práh domu pokládali kříže ze slámy, husté travnaté drny a sypali písek, než by čarodějnice spočítala zrnka písku či stébla trav, tak by kohout třikrát zakokrhal a její moc by byla zlomena.
Nápoj síly jara
Potřebujete – jeden litr šťávy z červených hroznů, čtyři lžíce cukru, čtyřicet lístků máty, jeden litr červeného vína, šťávu ze tří citronů, litr vychlazeného černého čaje, jedlé květy na ozdobu (sedmikrásky, jabloně, prvosenky nebo macešky). Ohřejete hroznovou šťávu s cukrem, aby se cukr rozpustil. Přidáte lístky máty a necháte přes noc louhovat. Pak přecedíte, přilijete víno, čaj a citronovou šťávu a necháte dvě hodiny chladit.
Sdílet na facebook