Zájezd Vých. Morava 2022
Dne 26. 4. 2022 pořádá ZO SPCCH Žďár nad Sázavou celodenní zájezd do Bystřice pod Hostýnem.
Odjezd 6,00 hodin stanoviště naproti firmě „Auto …“
Cena zájezdu pro členy 300 Kč a pro nečleny 400 Kč.
Vedoucí zájezdu pan Jan Mazáč
Okolí Bystřice pod Hostýnem bylo osídleno už v pravěku. Samotné město vzniklo o mnoho století později. Od začátku devatenáctého století se Bystřice dostala do rukou svobodného pána Oliviera Loudona (potomek slavného generála). Za jeho vlády dosáhla Bystřice největšího věhlasu a rozkvětu. On i jeho syn byli nadšenými botaniky a do dnešní doby se zachovala vzácná, více než 150 let stará platanová alej. Loudonové byli posledními majiteli panství. Po roce 1861 přišlel do Bystřice německý průmyslník Michael Thonet, který zde založil továrnu na ohýbaný nábytek, svého času to byla největší továrna na ohýbaný nábytek v Evropě.
Nejvýznamnější památkou ve městě je zámek z první poloviny 15. století. Zámek je zajímavou ukázkou různých stavebních stylů. Sváteční sál zámku je vyzdoben romantickou výmalbou s motivy egyptské krajiny. Muzeum a jeho expozice jsou v přízemí zámku. Má sbírky historické, etnografické, archeologické, umělecká díla místních výtvarníků a sochařů. Prohlídkový okruh se skládá ze tří expozic Městského muzea – Expozice napoleonských vojáků, Expozice keramiky 18. a 19. století a expozice Historický ohýbaný nábytek.
Za zmínku stojí Svatý Hostýn, ležící asi 3 km od města. Je považován za jedno z nejenergetičtějších míst u nás. Pod vrcholem kopce vyvěrá pramen, kterému jsou připisovány léčivé účinky. Podle tradice voda z tohoto pramene zázračně uzdravuje. Podle pověsti pramen vytryskl při zázračné záchraně křesťanů Pannou Marií, která bleskem zapálila ležení nájezdných Tatarů. Ti v roce 1241 vpadli na Moravu, kde kradli, drancovali a vraždili. Lidé se před nimi schovávali v kopcích. Tímto zázrakem se započala nejen historie pramene, ale také historie celého poutního místa Svatý Hostýn. Pramen se jmenuje Vodní kaple. V současné době je toto poutní místo spravováno jezuity.
Za zmínku stojí ještě jedna z památek Města Bystřice pod Hostýnem, jedná se o kašnu se sochou Panny Marie, která je dílem sochaře Pavla Trubače. Bronzová vodní socha stojí na náměstí, z kašny prýští tři prameny vody – pramen minulosti města, pramen čisté horské vody a pramen naděje a pomoci. Z těchto tří pramenů vyrůstá postava vítězné ochrany Moravy.
V Rymicích se nachází areál památek lidového stavitelství východní Hané. Vesnická zrekonstruovaná stavení představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy. Interiéry domů jsou vybaveny tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je také dílna vesnického sedláře, stará kovárna s výhní. Z nedaleké vesnice sem byl přenesen větrný mlýn holandského typu.
První doložená zpráva o obci pochází ze 14. století a mezi nejznámější majitele Rytmice patřil Albrecht z Valdštejna.
Sdílet na facebook