Zájezd Olomouc 2023
Na konci měsíce dubna jsme navštívili město v srdci Hané Olomouc, která po dlouhá staletí byla centrem Moravy, lákala umělce, vzdělance i obchodníky. Její dějiny se začaly psát před mnoha staletími. Historické centrum Olomouce jsme si prošli s průvodkyní. Na Horním náměstí je budova radnice, součástí fasády je pověstný olomoucký orloj, dosahující výšky bezmála 14 m. Dnešní kuriózní podoba v ničem nepřipomíná jeho dávnou historii, ani bohatství pohyblivých figur, které v minulosti zářily svou barvitostí. Dominantou náměstí je sloup Nejsvětější Trojice, najdeme tu mimo jiné také Herkulovu kašnu, hrdina je zde symbolicky představen jako ochránce města.
V dnešní době se napočítá kašen na pět desítek, některé si zaslouží větší pozornost. Nejstarší je Neptunova kašna na Dolním náměstí, na které figura boha Neptuna drží měděný trojzubec směrem k zemi, uklidňuje moře a chrání město před povodněmi. Stále častější dilema, dodržet studentskou tradici a riskovat možný přestupek láká studenty, kteří z pověrčivosti a s vidinou úspěchu u zkoušek prolézají oválným otvorem Mariánského sloupu na Dolním náměstí, pověsti to říkají jasně „pokud student či studentka Univerzity Palackého proleze v předvečer zkoušky kulatým otvorem Mariánského sloupu, dopadne zkouška následující den úspěšně“.
Po celém městě se najde množství náboženských staveb, ať už jsou to kostely, katedrály nebo kláštery, k největším církevním památkám patří katedrála sv. Václava. S ní se pojí zajímavá pověst. Zvony odbíjí v jedenáct hodin místo v poledne, má to být spojené s obléháním Olomouce husitskými vojsky, jejich vůdce Prokop Holý prohlásil, že když město nedobijí do poledne, tak odtáhne pryč a proto olomoucký biskup nechal zvony odbíjet již v jedenáct hodin a od té doby je zvonění posunuté. Ovšem pověst není pravdivá, protože toto odbíjení je v souladu s liturgickými zvyklostmi.
V srpnu roku 1306 byl na olomouckém hradě zavražděn král Václav III. Neznámo kým a to v necelých sedmnácti letech. Jeho ostatky zůstaly v Olomouci, uložené v hrobce chrámu sv. Václava o několik let později je jeho sestra dala odvést a slavnostně pohřbít ve zbraslavském klášteře.
V 17. století byla Olomouc prohlášena za tzv. zemskou pevnost, byla zde vybudovaná bastionová pevnost, která odolala obléhání pruských vojsk, a Prusové odtáhli s nepořízenou
Nesmíme zapomenout na lokální specialitu a to jsou Olomoucké tvarůžky, sýr Gran Moravia. Tvarůžky jsou také součástí celé řady pokrmů jako je polévka syrnice, Hanácká česnečka, nebo ze sladkostí Hanácký koblížek, hruškové vdolky, pukáče, Hanácký tróč a na zahřátí je vhodné okusit starorežnou, slivovici nebo borovičku.
Poslední naše zastavení bylo na nedalekém Svatém Kopečku, který se rozkládá na úpatí Hrubého Jeseníku. Je to oblíbené místo výletníků i poutníků. Do krajiny nad Olomoucí se tyčí architektonický klenot barokní chrám Navštívení Panny Marie. Vznik poutního místa je spojen se jménem zámožného olomouckého obchodníka s vínem, který slíbil postavit na kopci kapli. V interiéru je krásná štuková výzdoba kleneb, fresky znázorňují pověst o vzniku poutního místa a založení kostela, v kupoli jsou vyobrazeny starozákonní hrdiny. O obrazu Panny Marie se vypráví pověst, že poutník, který byl ustanoven službou v kapli, byl probuzen zpěvem poutníků, kteří vešli do kaple a na oltář položili obraz Panny Marie a potom beze stopy zmizeli. Tohle poutní místo ve své historii zažívalo období rozkvětu i úpadku. Při osvobozování Olomouce v květnu 1945 chrám hořel, podařilo se ho z části zachránit. V padesátých letech minulého století byli odtud premonstráti odvlečeni a vrátili se zpět až v roce 1990. Bazilika byla poctěna titulem „bazilika minor“ a Sv. Kopeček navštívil i papež Jan Pavel II.
Sdílet na facebook