Výstava Podolská 2019
V měsíci lednu 2019 naše členky navštívily výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, která připomíná nejznámější a nejoblíbenější módní salon v meziválečné české společnosti – salon Hany Podolské.
„Modelový dům dámských toilettes Hanna Podolská“
K vidění zde bylo velké množství modelů, různých doplňků, dobových filmů a fotografií. Měly možnost se seznámit s materiály vystavených modelů, u některých bylo možné prozkoumat jejich strukturu, buď pouhým dotykem, nebo se podívat pod mikroskop.
Kdo byla Hana Podolská?
Narodila se do rodiny architekta Františka Vošáhlíka. Byla nejstarší z 12 dětí, byla velice zručná a vyučila se švadlenou. Chodívala šít do domácností, ale to netrvalo dlouho, o ruku ji požádal polský šlechtic akademický malíř Viktor Podolski. Díky jemu si mohla v roce 1908 otevřít svou první krejčovskou firmu a manžel jí také celý život pomáhal a podporoval každý její nápad.
Začínala pouze s jednou pomocnicí, protože se jí dařilo, brzy zaměstnávala více švadlen a mohla svou firmu přestěhovat na atraktivní adresu do paláce Lucerna. Svůj salon měla promyšlený do posledního detailu, součástí salonu bylo i oddělení s klobouky a kožešinami a dokonce vydávala vlastní módní časopisy „Móda a vkus“ a „Eva“. V podniku začala postupně pracovat celá její rodina manžel i oba její synové s manželkami.
Základem prvorepublikového dámského šatníku byly jednoduché šaty pod kolena. Důležité byly doplňky, klobouček, rukavičky a hedvábné punčochy se švem, který musel být zásadně rovný. K jednoduchým střihům se nosily bolerka, límečky, fiží a krajky.
Své modely prezentovala na módních přehlídkách a ty její patřily k velkým událostem. Hana Podolská byla víc než úspěšná, inspirovala se na přehlídkách ve Vídni a později v Paříži, kterou si zamilovala. Tak se do Československa dostávaly ty nejžhavější trendy. Doma přísně dohlížela na veškeré práce, osobně se účastnila všech zkoušek. Nebylo proto divné, že se na šaty od ní čekalo kolikrát i půl roku. Měla stovky zákaznic, patřily k nim i tehdejší hvězdy stříbrného plátna jako byly Růžena Šlemrová, Adina Mandlová, Hana Vítová nebo Lída Baarová. Její šaty nosily i před kamerou např. ve snímcích Kristián, Katakomby apod., a to byla veliká reklama pro její salon. U Podolské šila i Hana Benešová manželka presidenta Edvarda Beneše. Modelový dům Podolská přežil protektorátní léta i složité poválečné období, v roce 1948 byl znárodněn a později začleněn do národního podniku Módní závody Praha pod názvem Eva. Hana Podolská přesto v tomto módním závodě pracovala až do svého odchodu do důchodu. Zemřela ve věku nedožitých dvaadevadesáti let. Módní závod Eva zanikl v roce 1991, ale jméno Hany Podolské je pořád v podvědomí veřejnosti.
Sdílet na facebook