Pražský hrad 2022
Využili jsme možnosti, kterou pro seniory starší 70. let umožnil prezident republiky. Nádvoří hradu byly vánočně vyzdobené a podtrhovaly vánoční atmosféru.
Nejprve jsme navštívili Starý královský palác, to je historická část Pražského hradu, která sloužila jako sídlo českých králů od 10. do 16. století. Portálem jsme prošli do Ludvíkova křídla a do místnosti, kde z okna v roce 1618 byli z okna vyhozeni dva místodržící s písařem. Dále jsme prošli Vladislavským sálem, kde se v minulosti odehrávaly korunovační slavnosti, rytířské turnaje, s tímto sálem sousedí Stará sněmovna, svým zařízením připomíná jednání sněmu v roce 1627. Na sál také navazuje kostel Všech svatých, kde je náhrobek sv. Prokopa a obrazový cyklus z jeho života, ale není přístupný pro veřejnost.
Naše další prohlídka byla v expozici Příběh Pražského hradu, v podlaží je znázorněna tisíciletá historie místa, v němž se tvořily dějiny české státnosti. Expozice je rozdělena do dvou částí a je velice obsáhlá nejen informacemi, ale i rozlohou.
Bazilika sv. Jiří vznikla jako druhý kostel na Pražském hradě. Interiér baziliky je románský, strohý. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky knížecího rodu Přemyslovců.
Dále jsme pokračovali do Zlaté uličky. Je to malebná ulička, pohádkového vzhledu, vybledlých pastelových tónů, maličkých oken a dveří, nízkých střech a množstvím komínů. Ulice je dlážděná kočičími hlavami, domky připomínají domečky pro panenky. Žil tu také spisovatel Franz Kafka, věhlasná pražská vědkyně, kartářka a jasnovidka Matylda Průšová, která nakonec zahynula v důsledku mučení při výslechu gestapa.
Dominantou Pražského hradu je ovšem katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, impozantní gotický chrám. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Duší i srdcem katedrály je kaple sv. Václava, postavená nad jeho hrobem. V korunní komoře jsou uloženy české korunovační klenoty. O královské koruně se říká, že pokud si ji nasadí na hlavu někdo, kdo není z královského rodu, do roka zemře. Před hlavním oltářem stojí mramorové královské mauzoleum s ostatky Ferdinanda I., Anny Jagelonské a Maxmiliána II. Je tu rovněž náhrobek sv. Jana Nepomuckého, který je zhotovený z mramoru a čistého stříbra.
Jižní věž katedrály s výškou 96,6 m je třetí nejvyšší kostelní věž v Česku. Během výstupu po více než 280 schodech se naskytne pohled na zvony Svatovítské katedrály. Největší zvon Zikmund váží odhadem asi 15 tun. V roce 2002 při vyzvánění puklo srdce zvonu, což podle pověsti znamená blížící se pohromu. Nedala na sebe dlouho čekat, přišly katastrofální stoleté povodně. Svoji fyzickou kondici jsme nezkoušeli, i když pohled na Prahu z výšky je nádherný.
Součástí areálu Pražského hradu je Rožmberský palác, značně rozlehlý, který v minulosti sloužil k výchově šlechtických dcer, které byly starší 24 let. Ústav byl rozpuštěn a nyní slouží jako muzeum a výstavní prostory. Prohlídka rozhodně stála za to, i když náročná po fyzické stránce, nachodili jsme nejméně 12 km, ale přálo nám i počasí a získané dojmy nám tak honem z mysli nezmizí.
Sdílet na facebook