Letní setkání 2021
Další letní setkání s členy základní organizace se znovu uskutečnilo v odpočinkovém centru „Pilák“. Přítomní byli seznámeni s připravenými akcemi na měsíc září. Na začátku měsíce je připravený jednodenní zájezd s návštěvou zámku Konopiště, Sedlčany, kde bude prohlídka muzea, zejména expozice věnované Jakubu Krčínovi, který byl od roku 1580 pánem města, slavný rybníkář v Sedlčanech vystavěl pivovar, velký mlýn i sádky na ryby a hudebnímu skladateli Josefu Sukovi. Dále pak návštěva Vodní tvrze Jakuba Krčína v Křepenicích a poslední zastavení bude v Křečkovicích s prohlídkou domu skladatele Josefa Suka. Na první polovinu měsíce září je naplánovaná „Výprava s historikem po staré železnici“, trasa představuje cca 5 - 6 km, přihlášení není nutné.
V termínech 9. 16. a 23. září v době 9,00 – 10,00 hodin v budově české pojišťovny, v Klubu seniorů přítomný člen ZO bude informovat zájemce o předpokládaném zahájení cvičení v tělocvičně Active klubu, o rekondičním cvičení a plavání v bazénu. Také o plánovaném Edukačním kurzu Moje diagnóza. Ukončením tohoto letního setkání byla krátká vycházka po nově upravené cyklostezce do obce Stržanov, ale před tím jsme se dozvěděli něco z historie a současnosti obce Stržanov.
První písemná zmínka o Stržanově spadá do roku 1483, ze zápisu klášterního hospodáře je možné se dovědět, co museli obyvatelé obce povinně odevzdávat vrchnosti kolik grošů, vajec, slepic, kolik dnů museli robotovat, kolik zvířectva se v obci vyskytovalo, koní, volů, krav, jalovic, ovcí apod. V obci také působila slavná dechovka Antonína Leopolda, kapela existovala dokonce až do roku 1938. Ve Stržanově pobýval i sochař a grafik Rostislav Magni a bydlel tu i vynálezce známé síťovky Vavřín Krčil.
Původně se ve Stržanově nacházela malá zděná kaplička, ale z důvodu úpravy silnice musela být stržena, později byla postavená nová zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému, v blízkosti kapličky se nachází kamenná kašna, kterou obec odkoupila od města Žďáru, kde původně stála na náměstí.
Mezi Stržanovem a Žďárem se nachází zemská hranice Čech a Moravy, označená původním hraničním kamenem, který byl zasazen někdy v roce 1838 po dokončení císařské silnice, která byla prý tak široká, že se na ní vyhnuly dva kočáry. Hraniční kámen stojí do dnešních dnů na pravé straně silnice při výjezdu ze Žďáru.
Byl hezký slunečný den, příjemná procházka cyklostezkou a pěknou, upravenou obcí.
Sdílet na facebook