Brno předměstí Vídně 2019
Tato stálá expozice v Místodržitelském paláci přibližuje umělecké vazby mezi moravskou a rakouskou metropolí. Galerie je upravená tak, že vytváří obraz o fungování umění v jednotlivých etapách 19. století. Vedle obrazů, soch a kreseb na papíře jsou zde i ukázky dobového nábytku, porcelánu, keramiky, skla, textilu a módy i šperků. Několik našich členek tuto výstavu navštívilo. Nejprve jsme procházely zrcadlovým bludištěm, kde se zrcadlí díla z období gotiky a baroka.
Expozice je rozdělená do čtyř tematických okruhů. Procházely jsme sály od biedermeieru, folklorismu až k secesi. Rozhodně nás zaujal velkoformátový obraz od Joži Úprky “Jízda králů“, paraván namalovaný Alfonsem Muchou, socha „Čert a káča“, různé židle a nábytek. V grafickém kabinetu jsou kresby od vídeňských umělců Schieleho a Klimta.
Překvapila nás relaxační zóna s multimediální hrou „Dobrodružství sběratele umění“, kterou jsme si s velkou chutí zahrály. Tato hra ukazuje Vídeň konce 19. Století i osobnosti, které tam tehdy žily.
Na závěr dne jsme ještě navštívily patchworkovou výstavu „Rychlé jehly“. Členky tohoto uskupení ve sklepních prostorách domu U Tří knížat ukázovaly svoje umění. Vystaveny zde byly přehozy, deky, polštáře, ubrusy, tašky, batohy, kapsy na brýle, mobily, zástěry a spoustu dalších věcí. Tak tohle nás docela zasáhlo, nevěděly jsme kam se podívat nejdřív. Historie patchworku sahá hluboko do historie. Zřejmě nejstarší dochovaný patchwork pochází z Číny 8. – 9. Století. Jedná se o budhistické obřadní roucho sešité z pestrých hedvábných látek. Česky řečeno – vyrobeno ze záplat, je to sešívání malých, různě barevných kousků látek, ale výsledek je ohromující. Dnes je patchwork vnímán i jako umělecká technika, díla vyrobená tímto způsobem se nachází i v předních světových muzeích a galeriích.
Sdílet na facebook